YPTC – 2014 Bus Schedule

July 7st – August 18th

Bus #1

Time (AM)

7:45 Boyle Rec Center: 13024 Stevens Rd., 19111, , District 1

7:52 Junod Playground: 12770 Dunksferry Rd., 19154, District 1

8:02 Fitzpatrick Playground: 12501 Torrey Rd., 19154, District 1

8:10 Chalfont Playground: 4330-40 Deerpath Lane, 19154, District 1

8:17 Holme Playground: 9152 Academy Rd., 19136 , District 1

8:25 Ramp Playground: 3300 Solly Ave., 19136, District 1

9:00 U of Penn’s Annenberg Center – Walnut St. between 37th & 38th


Bus #2

Time (AM)

7:30 Monkiewicz Playground: 3201 Richmond St., 19134, District 2

7:36 Bridesburg Rec Center: 4625 Richmond St., 19134, District 2

7:43 American Legion Playground: 6201 Torresdale Ave, 19135, District 2

7:49 Disston Rec Center: 4511 Disston St., 19135, District 2

7:54 Mayfair Playground: Princeton & Battersby Sts., 19135, District 2

8:03 Jardel Rec Center: 1400 Cottman St., 19111, District 1

8:13 Fox Chase Rec Center: 601 Borbeck Ave.(Rockwell & Ridgeway), 19111, District 1

8:26 Lawncrest Rec Center: 6000 Rising Sun Ave., 19111, District 1

9:00 U of Penn’s Annenberg Center – Walnut St. between 37th & 38th

 

 

Bus #3

Time (AM)


7:30 Pickett Pool: 5700 Wayne Ave., 19144, District 4

7:35 Mallery Playground: 100-70 E. Johnson St., 19144, District 4

7:40 Pleasant Playground: Pleasant & Boyer Sts., 19119, District 4

7:50 Lonnie Young Playground: 1100 Chelten Ave.,19138, District 3

 7:59 Dorothy Emanuel Playground: 8500 Pickering Ave., 19150, District 4

8:06 Water Tower Rec Center: 109-99 E. Hartwell Lane, 19118, District 4

8:30 Kendrick Rec Center: 5822-24 Ridge Ave., 19128, District 4

8:35 Gustine Rec Center: 4600 Ridge Ave., 19129, District 4

9:00 U of Penn’s Annenberg Center – Walnut St. between 37th & 38th

 

Bus #4

Time (AM)

7:30 N. Liberties R.C.: 321 Fairmount Ave.,19123, District 6

7:45 Murphy Rec Center: 300 Shunk St., 19148, District 7

8:00 J. Finnegan Playground: 69th & Grovers Sts., 19142, District 9

8:05 Francis Myers Rec Center: 5800 Chester Ave., 19143, District 9

8:10 Kingsessing Rec Center: 4901 Kingsessing Ave., 19143, District 9

8:15 Christy Rec Center: 728th S. 55th St., 19143, District 9

8:30 Rose Playground: 7500 Lansdowne Ave., 19151, District 8

8:35 Tustin Playground: 5901-29 W. Colombia Ave., 19151, District 8

8:42 John Anderson Cultural Center: 53rd & Overbrook Ave., 19131, District 8

9:00 U of Penn’s Annenberg Center – Walnut St. between 37th & 38th

 

Bus #5

Time (AM)

7:30 Barrett Playground: 641 Lindley St., 19120, District 3

7:40 Morris Estate Rec Center: 1610 E. Chelten Ave., 19126, District 3

7:45 Simons Rec Center: 1601 E. Walnut Lane, 19138, District 4

7:50 Belfield Rec Center: 2109 Chew Ave., 19138, District 3

8:00 Happy Hollow Playground: 4740 Wayne Ave., 19144, District 3

8:23 Martin Luther King Rec Center: 2101-35 Cecil B. Moore St., 19121, District 5

8:34 M. Anderson Rec Center: 17th & Fitzwater Sts., 19146, District 7

9:00 U of Penn’s Annenberg Center – Walnut St. between 37th & 38th

9:15 Venice Island PAC:  Cotton Street & Schyulkill Canal

 

Bus #6

Time (AM)

7:45 Hayes Playground: 9800 Roosevelt Blvd., 19115, District 1

7:54 Rhawnhurst Playground: 8101 Bustleton Ave., 19152, District 1

8:01 Max Myers Playground: 1601 Hellerman St., 19111, District 1

8:08 Houseman Rec Center: 802 E. Godfrey Ave., 19124, District 1

8:18 Olney Rec Center: 6101 North “A” St., 19120, District 3

8:23 Sturgis Playground: 200-20 W. 65th St., 19126, District 3

9:00 U of Penn’s Annenberg Center – Walnut St. between 37th & 38th